První místo v okresní soutěži

Nejmladší tým z nejmenší školy dokázal vyhrát okresní soutěž!

Ve druhém pololetí školního roku byla naše škola oslovena s nabídkou účasti na pilotní soutěži VěTa. Soutěže se účastnilo celkem šest týmů z pátých tříd rokycanského okresu. Pro malý počet páťáků jsme museli zapojit i čtvrťáky, a tak byl náš tým věkem nejmladší. Soutěžící se účastnili celkem čtyř disciplín. V první z nich žáci představili svoji školu, ve druhé luštili různé typy šifer. Třetí úkol se jmenoval „Jak bychom to učili my“ a žáci v něm měli předvést výuku podle svých představ. Poslední aktivitou bylo zkonstruování auta ze stavebnice Merkur, které bude mít co nejdelší dojezd. Žákům celé školy pak byla určena fotosoutěž na téma „Svět očima vědce“.

Do příprav se nám podařilo zapojit celou školu. Všichni, děti i žáci, namalovali své portréty, a tak mohli „být přítomni“ na pódiu, když soutěžní tým představoval školu. Každá třída základní školy pak vyrobila velký plakát jedné z budov, které využíváme – hl. budovu, obecní úřad a sokolovnu. Do fotosoutěže bylo vybráno celkem deset žákovských fotografií. Někteří fotili technické věci, jiní klubání kuřátka, někdo poslal fotku z dronu a několik snímků bylo foceno přes mikroskop.

Během příprav na soutěž, které nám zabraly několik týdnů, se pak soutěžní tým složený celkem z šesti žáků věnoval šifrování, montování autíčka, nácviku představení školy a tréninku vlastivědného představení s pracovním názvem Pohanka, které se týkalo prvních Přemyslovců.

Finále soutěže se konalo 10. června v ZUŠ Rokycany. Porotu, ale i diváky, jsme nadchli představením školy, ale i vtipnou „výukou“. Musím přiznat, že naše autíčko sice nepatřilo mezi největší krasavce, ale v nervy drásajícím finále, kde se několikrát změnilo skóre (každý tým měl tři pokusy), nakonec dojelo nejdál. Důležité bylo, že i naše fotografie měly u diváků úspěch. Finále bylo opravdu napjaté, a když byla naše škola vyhlášena za vítěze celé soutěže, měli jsme obrovskou radost.

Finalisté dostali na památku deskové hry a velkou medaili. Menší medaili obdrželi i doprovázející. Celý tým i s doprovodem pak oslavil vítězství zmrzlinou.

Poděkování patří celému týmu, že se svého úkolu zhostil zodpovědně a měl touhu vyhrát. Jmenovitě Emmče Teplanové, Sofče Liškové, Kryštofu Lázničkovi, Jirkovi Pilíkovi, Jakubovi Cafourkovi, Štěpovi Bělohlávkovi, který se na poslední chvíli nemohl účastnit a Denisu Klímovi, který ho narychlo zastoupil. Lukáši Pilíkovi, který pro tým sestavil cvičnou rampu pro rozjezd autíčka. Honzovi Cafourkovi, který vymyslel, jak autíčko zrychlit. Lukáši Pěnkavovi, Nikče Chvojkové a Míše Liškové, kteří neváhali využít vlastních vozů a dopravit nás na finále do Rokycan, když jsme zjistili, že náš vlak má 80 minut zpoždění. Nikče Chvojkové za kreslení kulis k Pohance a také všem fotografům, zejména pak Danielu Zdvořákovi, Kryštofu Palkovi, Jirkovi Pilíkovi a Nelče Bobokové, jejichž fotky nás ve finále reprezentovaly. Velký dík patří i rodičům, kteří své děti podpořili.

Alena Hybnerová

Rekonstrukce budovy školy s podporou subjektů

Skip to content